Для тебе, о демократіє
Волт Вітмен
Ось я зроблю континент неподільним,
Я засную найліпшу расу, якої ще не бачило сонце,
Я сотворю божественно привабливі краї,
Де товариші любитимуть один одного,
Де все життя товариші любитимуть один одного.
Я рясно насаджу товариські чуття, немов дерева над річками
Америки, і по берегах Великих Озер, і скрізь по преріях.
Я сотворю нерозлучні міста, що покладуть свої руки одне одному
на плечі,
Міста, повні любов'ю товаришів,
Повні мужньою любов'ю товаришів.
Для тебе все це від мене, о Демократіє, я слугую тобі,
дружино моя!
Для тебе, для тебе співаю я ці пісні.
Топ-7 книг про українську демократію
Ведуча:
Олена Гусейнова
Пантелеймон Куліш "Чорна рада"
Сучасна демократія залишається демократією електоральною. "Чорна рада" як роман — це подвійний симптом: по-перше, це симптом електоральної демократії, а з іншого боку — це все-таки український страх втратити свою основу у глобальному сенсі: як державну основу, як свою ідентичність, тому що завжди є зовнішня загроза. Це не просто історичний роман. В українських реаліях це історично-футурологічний роман. Куліш як представник пізнього романтизму показав катастрофізм українського світу.
Іван Франко "Поза межами можливого" та "Поступ"
"Поза межами можливостей" — це абсолютно євроінтеграційний текст. Головна його ідея — ми здатні бути в колі інших цивілізованих європейських націй. Це твір, який передував дуже чітким політичним деклараціям про самостійну Україну. Ця книжка про це сказала,але не винесла про це меседж. Це твір про консолідацію, про виходження за межі своїх можливостей, тобто з культурної нації стати нацією політичною.
"Поступ" — це раціональна робота. Вона про те, що треба прислухатись до себе, братися за розум і робити якісь конструктивні речі.
Оксана Забужко "Філософія української ідеї та європейський контекст: франківський період"
Для мене це знакова книжка. Ця книга була важливою на початку 90-х, і, я думаю, вона не втратила свою актуальність й сьогодні. Ця книга перезавантажувала Івана Франка після проекту Івана Франка у радянському дискурсі. Його підводили під стандарт. Ця книга не просто відкривала його по-новому. Забужко поставила його в європейському контексті. Як на мене, це націєтворча книжка.
Микола Рябчук "Дилеми українського Фауста: громадянське суспільство і "розбудова держави"
Це книга дуже симптоматична. Фауст — це такий сірий український демократ. Він перебуває у сірій зоні, яка мінлива, з одного боку якої є не сформоване до кінця і не сильно активне громадянське суспільство.
Микола Рябчук "Від Малоросії до України: парадокси запізнілого націєтворення"
Ця книга також є симптоматичною. Це книга про загроза креольського соціуму. Це абсолютно постколоніальна термінологія, і вона певною мірою теж не втратила своєї актуальності. Якщо користуватися цією термінологією і відчититувати процеси в суспільстві, то вона нікуди не зникла.
Анатолій Дністровий "Злами й консенсус: шість есе на захист ліберальної демократії у перехідних умова" та "Глобус Карла Маркса: есеї з соціальної та політичної критики"
Перша книга — це мої невеликі есеї, які я видав у 2008 році. Я стою на позиціях ліберальної демократії. Мій варіант ліберальної демократії — це форма ліберального націоналізму. Треба кріпити своє, але щоб це відбувалось красиво та цивілізовано, з повагою до інших.
Джерело: http://www.nrcu.gov.ua/news.html?newsID=86527
На початку навчального року, 15 вересня, відзначається Міжнародний день демократії. Оскільки українські школярі – це ті, хто буде у майбутньому розбудовувати демократію у державі, вони повинні мати про неї уявлення уже з молодшої школи. Журналістка проєкту «Дружня школа» Анастасія Пасічна зібрала декілька ідей для вчителів та батьків, які допоможуть пояснити дітям концепцію демократії.
Що діти мають знати про демократію
Основні засади демократії, тобто народовладдя, – це не лише для дорослих. Демократії можна навчити і краще робити це з дитинства. «Школа громадянської освіти» пропонує на уроках, присвячених демократичній державі, охопити такі теми:
державна влада за умов демократії;
відмінності між монархією і республікою;
система державної влади в Україні.
Та перш ніж розповідати дітям про реалізацію демократичних засад у державній владі, необхідно пояснити її концепцію найпростішими словами та на зрозумілих для них прикладах, через взаємодію між людьми. На думку NYCH (Norh York Community House), зрозуміти концепцію демократії дітям допоможуть ці тези:
Демократія – це слухати про потреби інших.
Демократія – це свобода слова. Якщо у вас виникли проблеми, ви маєте право висловитись.
Неможливо досягти демократії без толерантності.
Джерела знань про демократію для дітей
шкільні уроки;
виховні години в школі;
розмови дорослих;
телепрограми, новини;
реклама (зовнішня, інтернет, телебачення).
Як говорити про демократію на уроках
З наймолодшими учнями краще почати не з теоретичних засад і визначень, а зі знайомих для них прикладів. Основні принципи демократії можна пояснити за допомогою казок та мультфільмів:
Казка «Рукавичка» – теми рівності та співпраці.
Казка «Цап і баран» – важливість досягнення компромісу.
Мультфільм «Як козаки» – захист свобод, прав, взаємодопомога.
Бесіду про основи демократичного суспільства можна почати з визначення слів, які учні молодшої школи уже, напевно, чули. Це «вибори», «право», «народ», «закон» та інше. Перш за все, треба запропонувати дітям пояснити, як вони їх розуміють. Якщо учням це не вдається, варто запитати, де і у зв’язку з чим ці слова можна найчастіше почути.
Як говорити про демократію вдома
Письменниця та активістка Ревека Джордан Гієнапп сформувала 6 порад, як пояснити дітям концепцію демократії та навчити їх бути свідомими громадянами.
Беріть свою дитину із собою, коли йдете на вибори та пояснюйте, чому голосуєте за того чи іншого кандидата.
Напишіть листа чи звернення до вибраного вами чиновника від сім’ї. Це демонстрація демократії в дії.
Обговорюйте мітинги та протести. Покажіть дитині, що люблячи свою країну, можна не погоджуватися з деякими її діями.
Заохочуйте дітей ставити питання та висловлюватися, якщо вони не згодні.
Розповідайте не лише про позитивні сторінки історії. Багатьом дорослим здається, що з цим можна почекати до підліткового віку, але це не так.
Читайте та обговорюйте дитячі книжки про демократію.
Демократія вдома
Демократії можна і треба навчати. Найкраще діти навчаються демократичних принципів вдома, коли приймають рішення самостійно. До цього їх треба залучати до участі у вирішенні таких питань, як колір стін чи меблі у своїй кімнаті. Також діти повинні брати участь в обговореннях того, що стосується усієї сім’ї, наприклад, виборі місця для відпочинку. Це вчить не лише висловлювати власну думку, а й зважати на думку інших.
Демократія на ділі. Що таке демократична школа
Поняття «демократична школа» охоплює ряд особливостей навчального закладу. Першою назвала себе демократичною Гадерська школа у Ізраїлі у 1987 р. Тоді в учнів з’явився вибір, що та як вивчати. З того часу така модель стала дуже поширеною у США та Європі. На сьогодні демократична школа забезпечує батькам та учням доступ до прийняття рішень, що стосуються школи, нарівні з адміністрацією та вчителями.
Демократична атмосфера в школі привчає учнів до життя у демократичному суспільстві. Цьому сприяє учнівське самоуправління, до якого дітей треба готувати з початкової школи. Шкільне самоврядування дає можливість на практиці відчути себе громадянином, жити серед демократичних цінностей. Важливою також є демократичність школи, яка виявляється у відсутності авторитарної взаємодії між учнями та вчителями, адміністрацією. Хоча в Україні, на думку експертів, до справжнього самоврядування та демократичності ще необхідно прийти.
Джерело: https://osvitanova.com.ua/posts/5674-poiasniuiemo-ditiam-kontseptsiiu-demokratii-porady-dlia-vchyteliv-i-batkiv
Немає коментарів:
Дописати коментар